Szczegóły posta:
Udostępnij:
Przejdz do innego posta:

Dlaczego zdolność kredytowa nie zapewnia spłaty kredytu?

Czy zdolność kredytowa zapewnia spłatę kredytu?

Sytuacja jest przecież znana. Przed udzieleniem kredytu bank dokonuję analizy kredytobiorcy. Sprawdza zarobki, obciążenie i ustala zdolność kredytową. Jeśli ocena, czyli tzw. scoring kredytowy jest w porządku – to kredyt zostaje udzielny. Skoro kredyty udzielane są tylko klientom ze zdolnością  kredytową, to czemu ludzie mają kłopoty ze spłatą?

Dlaczego kredytobiorcy maja zdolność kredytową i problemy ze spłatą?

Sprawa jest prosta. Zdolność kredytowa ma przede wszystkim zabezpieczyć interesy banku, a nie interesy kredytobiorcy.  I to nawet nie w 100%. W niektórych przypadkach tylko w 30% – szczególnie przy kredytach konsumpcyjnych. Zdolność to wskazówka, że bank mniej więcej ma szasnę na odzyskanie pieniędzy bez zbędnych działań. Jeśli są dodatkowe działania, to oznacza windykację lub współpracę z komornikiem.

Dlaczego zdolność nie chroni kredytobiorców i nie zapewnia spłaty kredytu?

Zdolność to zestawienie zarobków i obciążeń. W ten obraz wstawione zostają raty. Jeżeli jest to bezpieczne dla banku – kredyt jest udzielany. Ale wcale nie oznacza to, że jest to bezpieczne dla klientów.

Twoje bezpieczeństwo nie polega na tym, że masz zagwarantować spłatę bankowi. Twoje bezpieczeństwo polega na tym, ze spłata długu nie prowadzi do katastrofy w finansach oraz innych aspektach życia.
Aby to osiągnąć, należy skomponować właściwą relację pomiędzy

  • wysokością kredytu a rocznym zarobkiem, oraz
  • pomiędzy ratą a miesięcznym zarobkiem.

O tym jak to się robi mówię na webinarach.
Sprawdź najbliższy – kliknij.

Spis treści

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Inne wpisy

1 Wiadomości ogólne

Punkt 1 Niniejsza polityka dotyczy Serwisu www, funkcjonującego pod adresem url: https://dev.andrzejfesnak.pl Punkt 2 Operatorem serwisu oraz Administratorem danych osobowych jest: Agencja Reklamowa Garus Marianna, EFG®, EFC® 41-706 Ruda Śląska

Czytaj więcej »