Szczegóły posta:
Udostępnij:
Przejdz do innego posta:

JAK KONTROLOWAĆ SWOJEGO DORADCĘ FINANSOWEGO?

Rynek usług finansowych prosperuje zawsze niezależnie od kryzysu. Powstają produkty i usługi: personal finance, private banking, customer finance, customer banking, personal banking, personal finance planning. A ponieważ nie masz o tym pojęcia – to wierzysz każdemu, kto ci coś zaproponuje.

Czy chciałbyś lepiej kontrolować swoich doradców?

Marionette_by_Melow1Ponieważ przeciętny  obywatel czy też drobny przedsiębiorca ma kłopoty w rozeznaniu się ze wszystkim – pomocy udzielają różni doradcy. Cechą wspólną wszystkich firm doradczych jest to,  że każda jest najlepsza, ma najtańsze usługi, najniższe prowizje, najlepsze kredyt, dostęp do najlepszych produktów bankowych. W tym wielkim raju usług masz zatem do wyboru pomiędzy tym, co najlepsze a tym co najlepsze jeszcze bardziej – czyli praktycznie „najlepsiejsze”.  W tym gąszczu rewelacyjnych usług pojawia się logiczne pytanie

Czy można sprawdzić kim jest doradca, co robi i jakie są jego kompetencje? 

Rynek brytyjski jest modelowy, ponieważ aż 60% pieniędzy trafia do instytucji finansowych przez doradców. Independent Financial Adviser jest osobą z tytułem gwarantującym kompetencje. Ale nie każdy taki tytuł i kompetencje posiada. Jeszcze gorzej jest w Polsce.  Wprawdzie w Rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej pojawił się zawód Doradcy Finansowego w grupie zawodowej o numerze 2412  a Pośrednik Finansowy został umieszczony w grupie zawodowej o numerze 3311. Problem w tym, że nie ma informacji o standaryzacji zawodu.  Ne wiadomo co ma robić Doradca i dlatego większość Pośredników podaje się za Doradców.  Ale z reguły tylko sprzedają produkty finansowe,

Zgodnie ze światowymi standardami Doradca Finansowy jest osobą, która jest szeroko i wszechstronnie wykształcona w dziedzinie finansów osobistych, a przy okazji posiada specjalizację związaną z konkretnym zawodem finansowym. Posiada kompetencje i kwalifikacje do tworzenia planów finansowych. Jego umiejętności poświadczają uzyskane tytuły oraz narzędzia, którymi się posługuje. Przez plan finansowy rozumie ujęcie wszystkich istnych mechanizmów finansowych oraz produktów w celu zachowania dotychczasowego stanu posiadania klienta, legalnego i efektywnego pomnożenia majątku i realizacji celów finansowych klienta.

Dobry Doradca Finansowy obsługuje komputer finansowy.

To podstawowe narzędzie pracy. Umożliwia ustalenie wartości pieniądza w czasie. A zatem plany finansowe, które mają z natury średnio lub długoterminowy charakter są zawsze skorygowane o działanie inflacji. Dzięki temu narzędziu Doradca Finansowy może ustalić wartość finansową planów w dowolnym okresie. Jest w stanie obliczyć   i przeanalizować obciążenia związane z kredytem, sprawdzić efekty regularnego inwestowani przy różnych stopach zwrotu. Tym samym może pokazać drogę do osiągnięcia celu zarówno klientowi konserwatywnemu przy pomocy produktów bankowych nisko oprocentowanych jak i klientowi bardziej otwartemu na ewentualne ryzyko przy pomocy produktów o wyższej stopie zwrotu.

Co istotne – tylko przy pomocy komputera finansowego można obliczyć dźwignie finansowe, które umożliwiają  klientowi zarabianie na własnych kredytach. Warianty te Doradca jest w stanie omawiać bezpośrednio z klientem bez konieczności kontaktowania się z „firmowym specjalistą” – ponieważ sam nim jest.

Czy chciałbyś kontrolować swoich Doradców samemu przy pomocy komputera?

Mając pod ręką komputer finansowy jesteś w stanie obliczać istotne zagadnienia:

  • mikro i makroekonomia
  • podatki
  • nieruchomości
  • ubezpieczenia na życie
  • ubezpieczenia majątkowe
  • kredyty i inne produkty bankowe
  • produkty emerytalne
  • stopy zwrotu z biznesu
  • wycenę projektów inwestycyjnych

Jeśli możesz to robić to kontrolujesz Doradców. A jeśli nie, to musisz wierzyć w to co powie ci każdy, kto się za doradcę podaje. Nie masz chyba wątpliwości, że w tej drugiej sytuacji nie zawsze twoje interesy będą najważniejsze?

Co możesz zrobić dalej?

Tutaj > znajdziesz krótki film oraz  materiał do pobrania dotyczący możliwości kontrolowania pieniędzy. Sprawdź, czy jesteś otwarty na wiedzę i chcesz się czegoś nauczyć. A może po prostu wolisz wierzyć każdemu, kto twierdzi, że ci doradza?

Dr Andrzej Fesnak, EFC

Oryginalny materiał znajduje się na stronie: http://the5oclockclub.co.uk/pl/jak-kontrolowac-swojego-doradce-finansowego/

 

Spis treści

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Inne wpisy

1 Wiadomości ogólne

Punkt 1 Niniejsza polityka dotyczy Serwisu www, funkcjonującego pod adresem url: https://dev.andrzejfesnak.pl Punkt 2 Operatorem serwisu oraz Administratorem danych osobowych jest: Agencja Reklamowa Garus Marianna, EFG®, EFC® 41-706 Ruda Śląska

Czytaj więcej »