Szczegóły posta:
Udostępnij:
Przejdz do innego posta:

KTO JESZCZE DAŁ SIĘ OSZUKAĆ?

Ten model życia wmawia ci każdy polityczny populista. Oczywiście dla twojego dobra. Jeśli uwierzysz, to jesteś kolejnym głupim, który dał się, nabrać. Za cudze poglądy jednak ty płacisz słoną cenę.

Nawet nie wiesz ile osobiście płacisz za głupie poglądy polityków…

stealTen model życia jest pokazywany oczywiście w trosce o Obywatela RP, Polską Rodzinę, Matkę Polkę, Kobietę Pracującą, Absolwenta Uczelni etc. Nie ważne jakimi frazesami wycierają sobie gębę politycy. Ważne jest, że to ty swoimi pieniędzmi płacisz za ich populistyczne bzdury. I to słono płacisz, bo rzecz idzie w setki tysięcy. Jaki to model? Ten „najbardziej ludzki.”. Po studiach trzeba się wyżyć, wyszaleć, napodróżować.  Następnie złożyć rodzinę. Następnie wychować dzieci. Następnie je wykształcić. Następnie pomóc usamodzielnić. A gdy opuszczą dom, a samemu się jest 50latkiem – pomyśleć o emeryturze. Populiści, którzy włożyli ci ten pogląd do głowy są większymi bandytami, niż złodziej, którzy cię napadli i okradli.  Wtedy straciłbyś kilkaset złotych, funtów, dolarów. Populiści powodują stratę na kilkaset tysięcy.  Jako 50latek stracisz w porównaniu do 20 latka, a nawet 30 latka kilkaset tysięcy.

Winne są wszystkie europejskie rządy

Przed kilku laty robiłem wywiad z Vincentem J. Derudderem, sekretarzem FECIF – Europejskiej Federacji Pośredników Finansowych. Ta organizacja zrzesza około 130 000 pośredników. Współpracuje z Komisją Europejską.  Vincent wyraził bardzo ciekawy pogląd. Powiedział :

Bomba zegarowa tyka cały czas. Może wkrótce wybuchnąć. Chodzi oczywiście o załamanie większości systemów emerytalnych w Europie. Czy się to politykom podoba, czy nie – jest groźbą ich klęski. Politycy będą musieli się tym tematem zająć, mimo że unikają go jak ognia. Choć większości rządów jest to nie w smak – zmiany będą musiały pójść w stronę liberalizacji działań i przepisów. Państwa nie są w stanie zapewnić emerytur swoim obywatelom. Obywatele muszą zrobić to sami. Dlatego prawo będzie musiało bardziej uwzględniać interesy konsumentów niż do tej pory. Czy się to prawodawcom podoba czy nie – tak po prostu jest. Załamanie systemów socjalnych różnych państw – a Polska jest w takiej samej sytuacji – unaocznia jedynie konieczność indywidualnej troski każdego obywatela o własną finansową przyszłość.

Co zatem ma zrobić obywatel aby zapewnić sobie emeryturę?

Problem jest bardziej skomplikowany niż się wydaje. Aby łatwiej go rozwiązać proponuję podzielić lata życia na 10 letnie okresy. Tak więc mamy możliwość porozmawiać o tym jak ma wyglądać  wysyłek finansowy 50 latka, 40 latka, 30 latka, 20 latka, 10 latka i niemowlaka. Oczywiście w dwóch ostatnich przypadkach  to rodzice albo rodzicie i dziadkowie powinni zacząć proces inwestowania, a dorosły 20 latek mógłby go kontynuować. Zacznijmy od założeń związanych z emeryturą. Jeśli ktoś potrzebuje 2000zł miesięcznie – to jest to 24 000zł rocznie. Aby wszyscy mogli to łatwo policzyć w pamięci – przy 8-%  stopie zawrotu potrzeba 300 000zł.  (24 000: 8 to 3000 razy 100 to 300 000) Taki kapitał mógłby też zostać odziedziczony. W przypadku renty okresowej czyli np. wystarczającej na 20 lat (240 wypłat) przy 10% stopie zwrotu wystarczy około 207 tysięcy. Przyjmijmy ten model z kapitałem do oddziedziczenia. Czyli trzeba zdobyć 300 000zł.

Jak się to rozkłada w przypadku poszczególnych osób?

50 latek ma 15 lat do emerytury czyli 15 lat na zbieranie kapitału.  Przy stopie 8% przez 15 lat powinien inwestować około 870 zł miesięcznie.

40 latek ma ćwierć wieku na inwestowanie bo 25 lat. Inwestycja spada już do poziomu 315 zł. A zatem  jest to tylko 10% przyjmując statystyczny przykład zarobków 3000 miesięcznie.

30 latek ma 35 lat na oszczędzanie  Dlatego też jego wkład finansowy to aż 130 zł miesięcznie. Nie jest to szczególnie duży wysiłek finansowy. W odniesieniu do 3000zł to jest to 4%.

20 latek ma 45 lat do emerytury. Aby uzbierać 300 000 zł potrzebuje 57 zł miesięcznie. Stać go nawet z kieszonkowego na taki wydatek.

10 latek ma 55 lat przed sobą. Rodzice musieliby przeznaczyć na ten cel 25 zł miesięcznie.

Niemowlak ma 65 lat do emerytury. Rodzice lub dziadkowie musieliby wydawać 11 zł miesięcznie. Co oznacza,  że jak baby dorośnie i będzie pracować  to przez cały okres pracy musi kontynuować ten ogromny wysiłek 11 zł miesięcznie.

Oczywiście nie musi, bo jeśli poczeka do 50tki to wtedy jak wiemy kosztuje to 870 zł miesięcznie.

Ile tracisz gdy słuchasz głupich populistów?

Potrzebujesz  300 000 kapitału . Jak wiemy, jest to wpłata własna i procent składany. 50 latek wpłaca 156 000 zł, 40 latek wpłaca 94 500,  30 latek wpłaca 54 600, 20 latek wpłaca 30 800,  w przypadku 10 latka jest to 16 500, a dla niemowlaka suma wpłat to 8500. Jak widać  własną emeryturę można mieć – bez problemu zdobywając odpowiedni kapitał. Wyraźnie widać też, ile tracisz słuchając głupich poglądów populistów a brakuje ci edukacji finansowej.

Co możesz zrobić?

Tutaj> znajdziesz krótki film oraz  materiał do pobrania dotyczący twojej emerytury. Sprawdź, czy jesteś otwarty na wiedzę i czy chcesz się czegoś nauczyć. A może po prostu populiści zrobili już swoje z twoim umysłem?

Dr Andrzej Fesnak, EFC

Oryginalny materiał znajduje się na stronie: http://the5oclockclub.co.uk/pl/kto-jeszcze-dal-sie-oszukac/

Spis treści

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Inne wpisy

1 Wiadomości ogólne

Punkt 1 Niniejsza polityka dotyczy Serwisu www, funkcjonującego pod adresem url: https://dev.andrzejfesnak.pl Punkt 2 Operatorem serwisu oraz Administratorem danych osobowych jest: Agencja Reklamowa Garus Marianna, EFG®, EFC® 41-706 Ruda Śląska

Czytaj więcej »