Szczegóły posta:
Udostępnij:
Przejdz do innego posta:

Ile zyskujesz planująć finansowo – tekst dla Pań!

Piszą Czytelniczki, że zawsze zwracam się do mężczyzn. A zatem dzisiaj tekst dla Pań!!!.  

Zapewne już kiedyś marzyłaś o czymś. Tak normalnie. Wyobrażałaś sobie jak chcesz się ubrać na określoną okazję i zaplanowałaś wszystkie szczegóły. Może z detalami urządzałaś mieszkanie w myślach i później z łatwością kupiłaś ozdoby. A może  oczyma wyobraźni widziałaś rozwój swojej firmy, albo opisywałaś jaki ma być twój przyszły mąż? Na pewno to robiłaś – a więc umiesz!!! Dzisiaj pomyśl o finansach…

Ile bezpieczeństwa zyskasz planując finansowo?

Panuje przekonanie, że finanse to męska rzecz. It is a men’s World – jak mówi znany przebój. Czyżby? Do trzech umiesz  z pewnością liczyć, wiec zastanów się. Po pierwsze w wielu zawodach finansowych jest przewaga kobiet: księgowe czy agentki ubezpieczeniowe są tego najlepszym przykładem.  Po drugie rzeczą codzienną jest budżet domowy.  Z reguły jest zarządzany przez kobiety – są tu niekwestionowanymi liderkami i mistrzyniami. Gdzieżby mężczyzna spamiętał te wszystkie drobiazgi? Przyjdzie upomnienie – to się zapłaci i po sprawie! Po trzecie sięgnęłaś po Businesswoman! Nie ma tu plotek o tym jak kto się ubrał, z kim pokazał, kogo porzucił. Zajmujesz się biznesem a zatem znasz się na finansach.  A możesz poznać je jeszcze lepiej …..

Co jest potrzebne do planowania finansowego?

Przede wszystkim wyobraźnia aby podróżować w czasie. Wyobraź sonie własną linię życia i rozpocznij podróż. Gdzie jesteś za tydzień? Rok? 10 lat? Ćwierć wieku? Nawet jeżeli jesteś teraz piękna – pojawią się zmarszczki na Twojej twarzy a radość życia będziesz  czerpać z rozmów i zabaw z wnukami. Będziesz przekazywać im  swoją mądrość życiową jako kochana Babcia. Będziesz sprawiać miłe podarki i wzbudzać podziw, że wiesz tyle ciekawych rzeczy o pieniądzach, które także cały czas masz w zasięgu ręki. Zaplanowałaś całe swoje życie finansowe i dlatego radzisz sobie bez problemu!.

Plan finansowy to coś więcej niż emerytura

choć i ta jest bardzo potrzebna. Na co dzień masz jednak inne troski. Po to budujesz atmosferę domu rodzinnego, żeby wszyscy czuli się bezpiecznie. Nie chcesz, żeby woda z pralki zniszczyła Ci podłogę albo zalała mieszkanie sąsiada. Ani żeby pożar zniszczył dobytek lub przytrafiło się włamanie. Jak możesz obliczyć na ile się zabezpieczyć? Jeśli prowadzisz firmę to możesz mieć  towar lub maszyny. Zapewne  biuro rachunkowe prowadzi księgowość i odpisuje zużycie w kosztach. Jeżeli jednak wartość księgowa stanowi teraz już tylko 1 zł – to masz problem taki, że w razie uszkodzenia nie otrzymasz kwoty umożliwiającej Ci zakup nowych maszyn . Znany jest przypadek, kiedy w firmie zepsuło się urządzenie wartości 700zł, ale zanim  sprowadzono nowe – straty produkcyjne wyniosły około 200 000 zł. Czy umiesz już oszacować wartość ryzyka i koniecznego ubezpieczenia? Czy chciałabyś umieć przełożyć to na cyfry i przepływy finansowe? A tego nie tylko powinnaś, ale też  możesz się nauczyć …

Na co dzień planujesz różne wydatki

Ale oprócz  bieżących kosztów utrzymania czekają Cię także poważniejsze. Od czasu do czasu potrzebny jest nowy samochód. Taki średni, używany, za 50 000zł w pięcioletnim kredycie na 12 % oznacza ratę 1112 zł. Płacąc 60 rat wydasz 66 720 zł. Skoro odsetki to 16 720 to tak finansowany samochód kosztował Cię  133% ceny.  Być może planujesz 18 urodziny dla dziecka? A może myślisz o wykształceniu. 1500zł x 48 miesięcy to 72 000zł. Zapewne wiesz, że studia kosztują z reguły więcej. Ale nadejdzie też ten moment, że dziecko będzie zakładać rodzinę. Przyjęcie weselne za 30 000zł nie jest jakoś specjalnie drogie. Małe mieszkanie dla dzieci o powierzchni 50m2 to wydatek ca 300 000zł. W kredycie hipotecznym na 7% i 30 lat to rata ca 1996 zł miesięcznie. Przez 3o lat zapłacić trzeba 718 527zł z odsetkami. Mieszkanie kosztowało 240%. Chyba, że masz gotówkę to  będzie kosztować Cię 100%  Jak podsumujesz tylko te kilka wydatków to już jest to kwota około 900 000zł. A jeżeli posiadasz 2 dzieci to będzie prawie dwa miliony złotych z innymi wydatkami. Dla jednych mało, dla innych dużo pieniędzy. Ale zawsze lepiej 2 miliony mieć niż je wydać, prawda? Wyobraź sobie teraz, że posiadłaś sztukę planowania finansów osobistych. Dzięki temu że masz plan wydajesz na wszystko dla dwójki dzieci tylko 200 400 zł a pozostałe 1,5 miliona masz na koncie. Mimo kredytów nie płacisz odsetek, ponieważ nauczyłaś się tworzyć dźwignie finansowe z kredytów w finansach osobistych. Takie umiejętności pozwoliłyby Ci zaoszczędzić 1,5 miliona złotych. Czyż nie jest to wiedza warta dziesiątek tysięcy skoro generuje dla Ciebie miliony?

Potrzebna jest własna  emerytura, bo ZUS i państwo niczego Ci nie gwarantuje

Wyobraź sobie, że masz własny ogródek lub działkę. Być może naprawdę masz go i nawet nie  musisz sobie wyobrażać, ale nie wszyscy przecież mają… Na ogół panie lubią kwiaty.  Nie tylko jako prezent podarowany przez kogoś miłego i bliskiego. Lubią nawet wtedy, kiedy same zasiewają i doglądają je w przydomowym ogródku lub na własnej działce. Kosztuje to oczywiście sporo pracy. Trzeba zdecydować jakie rośliny pasują do miejsca, które chcemy ozdobić. Trzeba je nabyć, zasadzić, podlewać, plewić, doglądać, spryskiwać, nawozić, leczyć, przycinać. Ale po kilku sezonach pracy Twój ogród cieszy paletą barw zmieniających się wraz z porami roku. A teraz pomyśl sobie, że ten ogród to Twoje życie. Nie zawsze pewnie było usłane różami. Jedno jest oczywiste – nie szczędziłaś sił jako matka, żona, pracownik, bizneswoman. Pracowałaś  40 lat i robiłaś wszystko, aby Twój ogródek – Twoje życie było piękne.  Teraz okazuje się, że być może w ogóle nie będziesz mogła korzystać ze swojego ogródka. A może tylko w określone pory roku. Albo tylko przez parę chwil w ciągu dnia np. miedzy 4.30 a 6.00 rano! I może z wielu pięknych barwnych kwiatów trzeba zrezygnować, bo można mieć tylko stokrotki i forsycje. I na tym koniec! Nie bardzo podoba Ci się ta wizja? Oburzasz się? A weź i zastanów się trochę – kto, czemu i na jakiej podstawie założył,  że po 40 latach pracy w ogródku Twego życia masz mieć kilkanaście procent z tego co miałaś – i to jeszcze nie wiadomo, czy w ogóle? 40 lat pracy, po 40 godzin tygodniowo, po to żeby mieć 40% swoich dochodów, na co masz 40% szans, że tak w ogóle będzie. I jedyne  pewne jest to, że z pewnością znajdziesz 40 powodów, dla których Cię ta sytuacja oburza. Jeżeli jeszcze teraz „specjaliści” obniżą składki do OFE – to z czego ma się ta emerytura zrobić? Masz 8-ioro dzieci, żeby płaciły składki zusowskie? A może Twoje koleżanki mają? Jeżeli nie – to skąd mają się wziąć wpłaty do systemu emerytalnego w starzejącym się społeczeństwie? Jedyne kraje, gdzie rodziny mają po kilkoro dzieci to kraje Maghrebu, Turcja i Inne kraje islamu. Emerytury byłyby możliwe, gdyby na każdej ulicy mieszkało po kilka rodzin muzułmańskich a Kościoły gęsto przetykały się z Minaretami. Absurdalny taki scenariusz ? Tak samo realny  jak Twoja państwowa emerytura… A przecież możesz mieć po kilka tysięcy złotych miesięcznie.  I jesteś w stanie to sama osiągnąć dzięki planowi emerytalnemu kwotami na które Cię stać. To wydatki rzędu kilkuset złotych. Dla 30-latki około 300, dla 40-latki trochę więcej.

Czasem kredyty obciążają tak, że nie wiele zostaje …

Dlatego potrzebna jest umiejętność zarządzania długami oraz tworzenia dźwigni finansowych. Dzięki temu każdy kredyt przekształca się w pożyteczny i dobry instrument generujący przychody a nie obciążenia. Jak to zrobić? Wyobraź sobie, że masz w torebce mała elektroniczną encyklopedię multimedialną. Elektronicznego przyjaciela, który jest pod ręką w każdej chwili. To on właśnie pozwala Ci obliczyć parametry dźwigni finansowej. Dzięki niemu możesz przeanalizować każde finansowe zagadnienie. Pozwala Ci zaoszczędzić setki tysięcy zł przy realizacji planów finansowych.
Dzięki niemu możesz utrzymać, a nawet podnieść standard życia jednocześnie obniżając koszty. Zaoszczędzone pieniądze pozwolą ci budować zamożność. Twój elektroniczny przyjaciel to Osobisty Przenośny Komputer Finansowy.  Możesz przy jego pomocy perfekcyjnie planować, a dzięki temu doskonale zarządzać finansami osobistymi. Jak się tego nauczyć? To proste – na specjalnym seminarium organizowanym FTS. Wejdź na stronę www.planowanie-finansowe.pl Jest tam Test Finansów Osobistych. Rozwiąż go. Wyniki testu pokażą Ci co możesz poprawić. Znajdziesz tam też tematykę seminarium o finansach osobistych..   

Obawiasz się nadal, że finanse to „męska rzecz”? Jeżeli zrozumiałaś ten artykuł, to wyobraź sobie, że w taki właśnie sposób możesz się wszystkiego  nauczyć. A nawet o wiele łatwiej i przyjemniej, bo kontakt osobisty daje szansę na interakcję, zadawanie pytań, ćwiczenia, dyskusje i komentarze. W końcu sama wiesz, że wiele spraw wcale nie jest takich trudnych jak to z pozoru wygląda, prawda?

Spis treści

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Inne wpisy

1 Wiadomości ogólne

Punkt 1 Niniejsza polityka dotyczy Serwisu www, funkcjonującego pod adresem url: https://dev.andrzejfesnak.pl Punkt 2 Operatorem serwisu oraz Administratorem danych osobowych jest: Agencja Reklamowa Garus Marianna, EFG®, EFC® 41-706 Ruda Śląska

Czytaj więcej »