Planowanie finansów osobistych cz. 5/8 – czyli – co to są elementy edukacyjne planu finansowego?

-929206895_5O tym, że wykształcenie kosztuje wiedzą już rodzice od podstawówki, kiedy muszą zdobyć zestaw zalecanych podręczników dla swojej pociechy. Im dalej w las z edukacją – tym więcej drzew czyli drożej. Wykształcenie studenta to już poważne koszty. 

Generalna idea związana z planowaniem edukacji jest dokładnie taka sama jak z pozostałymi elementami planu. Ma być taniej. I będzie z tego powodu, że wysiłek finansowy jednorazowy lub 5 letni można rozłożyć na kilkanaście lat a to obniża wartość przepływu bieżącego. Łatwiej zgromadzić 100 000 zł dla studenta w 20 lat niż w 5 lat.  Ale aspektów zagadnienia jest więcej…

Wykształcenie więcej niż jedno, czyli kilka specjalizacji staje się dziś koniecznością. Niewiele osób ma szansę uprawiać przez 40 lat  tan sam zawód. Większość ludzi zmienia zgodnie ze zmianami na rynku.  A jeżeli ktoś pozostaje w zawodzie jak np. lekarz czy prawnik – to musi się ciągle specjalizować i podnosić swoje kwalifikacje. Ci którzy tego nie robią wypadają z rynku.

CZYTAJ DALEJ

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Scroll to Top