WYSTARCZY MAŁA ZMIANA BY OSIĄGNĄĆ DUŻY EFEKT

Działanie zawsze było warunkiem sukcesu. Ale dlaczego polski zdobywca obydwu biegunów Marek Kamiński twierdzi, że to nie nogi zaprowadziły go na bieguny tylko głowa? Dlaczego mówi że najważniejsza jest dobra teoria?

 

300

Jeśli masz plany życiowe i chcesz coś osiągnąć…

Statystycy i to nie tylko polscy alarmują. Jeszcze w tym roku, Anno Domini 2015 ma wyjechać z Polski ponad milion osób. Szacunki podają, że może to być około 1,275 mln. Zważywszy na fakt, że osób w wieku produkcyjnym jest w Polsce około 24 mln to wyjazd 1,275 to prawie 5% tej populacji. Tak więc i obywatele i statystycy przyprawiają polityków o niezły ból głowy. Co z tym fantem zrobić? Jeśli jednak mamy wierzyć w idee zagwarantowane w traktatach ustanawiających Wspólnoty Europejskie to musimy przyjąć podstawowe założenia. A takim założeniem jest swobodny przepływ osób. To przecież jedno z podstawowych zagwarantowanych praw. Obywatel jednego państwa Unii ma prawo do osiedlania się lub pracy w innym państwie Unii. Wygląda zatem na to, że politycy są niezadowoleni, że obywatele korzystają z praw wymyślonych przez polityków…

Doświadczenie uczy, że doświadczenie niczego nie uczy…

Melanż finansowy polsko angielski trwa już trochę dłużej niż tylko od akcesji Polski do Unii. W XIV wieku, w latach 1517 – 1526, czyli prawie 500 lat temu Mikołaj Kopernik napisał traktat w którym rozwinął myśl Arystofanesa, greckiego dramatopisarza z V wieku. Zauważył bowiem ciekawą właściwość pieniądza, opisywaną w żabach Arystofanesa. Pieniądz z lepszą zawartością kruszcu czyli złota był tezauryzowany czyli gromadzony w skarbcach i wywożony za granicę. Ten gorszy pozostawał. Kopernik opisał to zjawisko w traktacie „Monetae cudendae ratio” (Rozprawa o biciu monety). Od tego momentu mówi się, że zły pieniądz wypiera lepszy. W podobnym czasie w latach 60tych XVI wieku Sir Thomas Gresham, kupiec królewski i finansista, twórca, Royal Exchange czyli giełdy zawarł swoje spostrzeżenia w „Information touching the fall of exchange” (Informacja dotycząca upadku giełdy) zbiorze listów do Królowej Elżbiety – „Letter to Queen Elizabeth”. I tak oto powstało prawo Kopernika-Grashama, które mówi o tym, że jeżeli istnieją 2 równoprawne systemy pieniądza, ale jeden z nich jest postrzegany jako lepszy, to ten lepszy jest gromadzony, a gorszy pozostaje w obiegu i wypiera ten lepszy. Tak więc politycy dziwią się, że ludzie korzystają z przyznanych im praw i na dodatek wybierają pieniądz lepszy…

 

*Zapraszamy na Warsztaty Finansowe w Londynie. Szczegóły na www.the5oclockclub.co.uk/pl.*

 

Czy działanie zastępuje kierunek i sens?

Pytanie wydać się może dziwne, niegramatyczne i bezsensowne na pierwszy rzut oka. Zobaczmy zatem szczegóły. Działanie jest, bo emigrujesz, wyjeżdżasz, pracujesz, odkładasz. Jest więc zatem wiele ruchu i zdarzeń, mniej lub bardziej pozytywnych. Radzisz sobie z nimi. Z pewnością mógłbyś mieć lepszą pracę, zarabiać więcej, mieć lepsze mieszkanie, lepsze warunki życia. Ale czy osiągniesz to bez tego o czym mówi zawsze na spotkaniach Marek Kamiński? Czy osiągniesz cele finansowe bez dobrej teorii, która pokazuje ci dokąd iść? Czy wiesz, co masz zrobić, aby twoje nogi doprowadziły cię do biegunów twoich osiągnieć?

Mała zmiana powoduje duże efekty…

Nie lubimy autorytetów. Sami wiemy najlepiej kim jesteśmy, co robimy, do czego dążymy, jak zarabiamy i jak wydajemy pieniądze. Refleksja przychodzi na ogół zawsze po latach, gdy zmiana jest szczególnie trudna. Dla przykładu, który dwudziestolatek, przed którym supermarket życia stoi otworem – myśli np. o emeryturze? To przecież odległe jak lata świetlne. A pięćdziesięciolatek musi płacić 12 razy więcej niż dwudziestolatek, po to aby osiągnąć ten sam efekt. Emerytura to nie jest cel twojego życia, moim zdaniem. Masz inne, wcześniejsze do zrealizowania i ważniejsze cele. Oczywiście możesz je realizować płacąc kilka razy więcej niż jest to warte. A możesz też przestawić swój umysł i osiągać cele łatwiej, przyjemniej i taniej.
Oczywiście, wcale nie musisz. Zawsze powtarzam – każdy ma prawo tracić własne pieniądze w sposób, który uzna za właściwy i w tempie, które przyjmie za dogodne…

Oryginalny materiał znajduje się na stronie www.the5oclockclub.co.uk/pl/jednodniowe-warsztaty-finansowe.

Spis treści

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Inne wpisy

1 Wiadomości ogólne

Punkt 1 Niniejsza polityka dotyczy Serwisu www, funkcjonującego pod adresem url: https://dev.andrzejfesnak.pl Punkt 2 Operatorem serwisu oraz Administratorem danych osobowych jest: Agencja Reklamowa Garus Marianna, EFG®, EFC® 41-706 Ruda Śląska

Czytaj więcej »