Kluczem do bogatego życia są wiedza i umiejętności finansowe. Wbrew powszechnym opiniom, pieniądze nie rozwiązują problemów finansowych. Ale edukacja finansowa – tak.
(Fot. http://bigbackground.com)
W XXI musimy dzięki edukacji finansowej wyeliminować nieumiejętność zarządzania własnymi pieniędzmi…
Na co dzień nie zastanawiamy się jak ważną rolę w naszym życiu odgrywa edukacja finansowa. To ona wyznacza nasz finansowy IQ, czyli zdolność do podejmowania trafnych i zyskownych decyzji. Mało kto potrafi stworzyć własne zestawienie finansowe, przeanalizować swoje aktywa i pasywa, rozumieć mechanizmy rynku finansowego oraz określić, w której grupie społeczno-ekonomicznej się znajduje. Problem w tym, że w szkołach nikt nas tego nie uczy. Również telewizja milczy na ten temat, oferując nam w zamian wachlarz kolorowych seriali.
Jak zatem zdobyć edukację finansową przedstawioną w łatwy i zrozumiały sposób?
Zapewne znasz moje poglądy i wiesz co sądzę o edukacji w Polsce, w Europie i na świecie. Mówiąc delikatnie uważam, że jest przeintelektualizowana, trudna i nudna. Kto uczy:
- jak zbudować własną zamożność?
- jak stworzyć dźwignię finansową na podatkach i kredycie?
- jak zatrzymywać pieniądze przy sobie?
- jak wykorzystywać wyższe stopy zwrotu ?
- jak zrobić plan finansowy własnego życia?
- co wybrać kredyt czy leasing?
- co to jest komputer finansowy?
- jak w ogóle używać komputera finansowego w finansach na co dzień?
Edukację finansową musisz zdobywać sam.
To ty jesteś odpowiedzialny za swoją inteligencję finansową, za jej kształcenie i rozwój.
Czym jest inteligencja finansowa?
Psychologowie mają problemy z określeniem co to w ogóle jest inteligencja. Ale twórca pojęcia „inteligencja finansowa” – Robert Kiyosaki nie ma tych wątpliwości. Inteligencja finansowa to twoja zdolność obchodzenia się z pieniędzmi, posługiwania się nimi. Dlatego Kiyosaki wychodzi z następującego założenia: każdy ma 25 lat na edukację i 40 lat na pracę. W trakcie tego czasu powinien kształcić swoje finansowe IQ.
Za jakich elementów składa się finansowe IQ?
Elementów w podstawowej koncepcji jest 5.
- Zarabiaj więcej
- Chroń swoje pieniądze
- Budżetuj swoje wydatki
- Stosuj dźwignie finansowe
- Wykorzystuj informacje finansowe
Elementy te wcale nie muszą występować w parze. Można zarabiać i trwonić, co oznacza, że brak drugiego elementu finansowego IQ. Moim zdaniem listę tę należy poszerzyć o 6 zmył finansowy. Bez tego elementu i tak nie będziesz zamożny. Tym elementem jest finansowa pokora. Po co masz się uczyć czegokolwiek skoro i tak wiesz najlepiej i o swoich finansach i mechanizmach finansowych? Nie wierzysz, że tak jest – sprawdź swoją reakcję!
Tutaj > znajdziesz krótki film oraz materiał do pobrania dotyczący ważnego wskaźnika twojego majątku. To Wartość Netto. I sprawdź, czy jesteś otwarty na wiedzę i chcesz się czegoś nauczyć, czy po prostu, jak zwykle wiesz lepiej.
dr Andrzej Fesnak, EFC
Oryginalny materiał znajduje się na stronie: http://the5oclockclub.co.uk/pl/pieniadze-nie-rozwiazuja-problemow-finansowych/