Szczegóły posta:
Udostępnij:
Przejdz do innego posta:

PIENIĄDZE NIE ROZWIĄZUJĄ PROBLEMÓW FINANSOWYCH

Kluczem do bogatego życia są wiedza i umiejętności finansowe. Wbrew powszechnym opiniom, pieniądze nie rozwiązują problemów finansowych. Ale edukacja finansowa – tak.

funny-money-wallpaper

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

(Fot. http://bigbackground.com)

W XXI musimy dzięki edukacji finansowej wyeliminować nieumiejętność zarządzania własnymi pieniędzmi…

Na co dzień nie zastanawiamy się jak ważną rolę w naszym życiu odgrywa edukacja finansowa. To ona wyznacza nasz finansowy IQ, czyli zdolność do podejmowania trafnych i zyskownych decyzji. Mało kto potrafi stworzyć własne zestawienie finansowe, przeanalizować swoje aktywa i pasywa, rozumieć mechanizmy rynku finansowego oraz określić, w której grupie społeczno-ekonomicznej się znajduje. Problem w tym, że w szkołach nikt nas tego nie uczy. Również telewizja milczy na ten temat, oferując nam w zamian wachlarz kolorowych seriali.

Jak zatem zdobyć edukację finansową przedstawioną w łatwy i zrozumiały sposób?

 Zapewne znasz moje poglądy i wiesz co sądzę o edukacji w Polsce, w Europie i na świecie. Mówiąc delikatnie uważam, że jest przeintelektualizowana, trudna i nudna. Kto uczy:

 • jak zbudować własną zamożność?
 • jak stworzyć dźwignię finansową na podatkach i kredycie?
 • jak zatrzymywać pieniądze przy sobie?
 • jak wykorzystywać wyższe stopy zwrotu ?
 • jak zrobić plan finansowy własnego życia?
 • co wybrać kredyt czy leasing?
 • co to jest komputer finansowy?
 • jak w ogóle używać komputera finansowego w finansach na co dzień?

Edukację finansową musisz zdobywać sam.

To ty jesteś odpowiedzialny za swoją inteligencję finansową, za jej kształcenie i rozwój.

Czym jest inteligencja finansowa?

Psychologowie mają problemy z określeniem co to w ogóle jest inteligencja. Ale twórca pojęcia „inteligencja finansowa” – Robert Kiyosaki  nie ma tych wątpliwości. Inteligencja finansowa to twoja zdolność obchodzenia się z pieniędzmi, posługiwania się nimi.  Dlatego Kiyosaki wychodzi z następującego założenia: każdy ma 25 lat na  edukację i 40 lat na pracę. W trakcie tego czasu powinien kształcić swoje finansowe IQ.

Za jakich elementów składa się finansowe IQ?

Elementów w podstawowej koncepcji jest 5.

 1. Zarabiaj więcej
 2. Chroń swoje pieniądze
 3. Budżetuj swoje wydatki
 4. Stosuj dźwignie finansowe
 5. Wykorzystuj informacje finansowe

Elementy te wcale nie muszą występować w parze. Można zarabiać i trwonić, co oznacza, że brak drugiego elementu finansowego IQ. Moim zdaniem listę tę należy poszerzyć o 6 zmył finansowy. Bez tego elementu i tak nie będziesz zamożny. Tym elementem jest finansowa pokora. Po co masz się uczyć czegokolwiek skoro i tak wiesz najlepiej i o swoich  finansach i mechanizmach finansowych? Nie wierzysz, że tak jest – sprawdź swoją reakcję!

Tutaj > znajdziesz krótki film oraz  materiał do pobrania dotyczący ważnego wskaźnika twojego majątku. To  Wartość Netto. I sprawdź, czy jesteś otwarty na wiedzę i chcesz się czegoś nauczyć, czy po prostu, jak zwykle wiesz lepiej.

dr Andrzej Fesnak, EFC

Oryginalny materiał znajduje się na stronie: http://the5oclockclub.co.uk/pl/pieniadze-nie-rozwiazuja-problemow-finansowych/

Spis treści

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Inne wpisy

1 Wiadomości ogólne

Punkt 1 Niniejsza polityka dotyczy Serwisu www, funkcjonującego pod adresem url: https://dev.andrzejfesnak.pl Punkt 2 Operatorem serwisu oraz Administratorem danych osobowych jest: Agencja Reklamowa Garus Marianna, EFG®, EFC® 41-706 Ruda Śląska

Czytaj więcej »