Przysłowie mówi, że lepsza jest armia baranów dowodzona przez lwa niż stado lwów dowodzone przez barana. Lew jest bowiem strategiem wojny a baran tylko uparcie prze naprzód. Czy jesteś zatem strategiem swojej zamożności, czy tylko uparcie działasz jak działasz?
Nieważne, czy przysłowie to pochodzi od stratega Sun Tzu czy od Napoleona. Sens jest jasny, przemyślna strategia pozwala osiągnąć cele nawet gdy środki słabsze, podczas gdy brak strategii marnuje nawet wielkie środki.
Jak wiesz lew jest strategiem, który potrafi rozproszyć stado, aby wyrwać zdobycz. Baran natomiast prze naprzód, nawet gdyby miał spaść ze skały, bo nie zauważa niebezpieczeństwa. Czy masz zatem własną strategię osiągnięcia zamożności, czy tylko przesz do przodu aby zarabiać?
(fot. http://www.hdwallpapersimages.com)
Niektórzy myślą, że zamożność bierze się od zarabiania lub wygrywania pieniędzy…
Niewątpliwie istnieje związek miedzy zamożnością i pieniędzmi. Ale niekoniecznie istnieje związek między zarabianiem a zamożnością. W logice mówi się często o warunku koniecznym, ale niewystarczającym. Aby być zamożnym trzeba zarabiać, to warunek konieczny. Ale samo zarabianie nie gwarantuje w żaden sposób zamożności, to nie jest warunek wystarczający. I nie ma znaczenia gdzie się mieszka. Znaczenie ma tylko to co się robi. Najdobitniej pokazują to historie loteryjnych szczęśliwców. Polscy lottomilionerzy podobnie jak i amerykańscy czy brytyjscy trwonią majątek i po kilku latach są bez grosza. Callie Rogers wygrała 1,9 miliona £. W niecałe 4 lata zostało jej aż 40 000 £. Z badań amerykańskich wynika, że połowa lottomilionerów jest nieszczęśliwa a 10% zostaje w kilka lat kompletnymi bankrutami. Wszystko to dowodzi według naukowców prawdziwości dwóch tez:
- nie ma pieniędzy, których nie da się przepuścić
- sztuka zarządzania jest ważniejsza niż sztuka zdobywania.
Zarządzanie to po prostu budżetowanie…
Aby dowiedzieć się jak zarządzasz swoimi pieniędzmi odpowiedz sobie zatem na serię pytań:
- Co to jest budżet domowy?
- Co to są koszty stałe budżetu domowego?
- Co to są koszty zmienne budżetu domowego?
- Na czym polega obniżanie kosztów przy zachowaniu standardów?
- Co to jest budżet realizowany?
- Co o jest budżet planowany?
Pytania te można rozszerzyć o kategorie wydatków. Ale przede wszystkim
najistotniejsza jest analiza wydatków
Z analizy wynika czy idziesz strategią lwa czy barana. Lew planuje zamożność. Zapisuje ją w kategorii wydatków. Umieszcza siebie na początku listy płac. Traktuje bowiem zamożność jako ważny plan swoich działań. Baran pojmuje zamożność jako dzieło przypadku. Umieszcza siebie zwyczajowo na końcu listy płac. I działa tak uparcie twierdząc, że tego był nauczony. Nie jest skory do zmiany, nawet gdyby ceną był brak zamożności w życiu.
Jesteś lwem czy baranem? Masz strategię osiągnięcia zamożności, czy działasz w dobrej wierze, a wychodzi jak zwykle?
Gdzie zdobędziesz więcej informacji?
Tutaj> znajdziesz krótki film oraz materiał do pobrania dotyczący budżetowania. Być może warto pomyśleć o tym żeby być strategiem jak lew w osiąganiu celu. Bo upór barana, nie zawsze daje rezultaty. I nie ważne, czy chcesz zbudować zamożność, czy ją wygrać. W obydwu przypadkach potrzebujesz kompetencji. Tego w budowaniu własnej zamożności oczywiście serdecznie ci życzę.
Dr Andrzej Fesnak, EFC
Oryginalny materiał znajduje się na stronie: http://the5oclockclub.co.uk/pl/lew-czy-baran/